DEKORACJE...

Witajcie Kochani,


Dziś chcielibyśmy opowiedzieć o dekoracji z użyciem różnych kolorów i tkanin.
Temat, mimo że jest całościowy, obejmuje poprzednie, poruszane przez nas zagadnienia. Zarówno firany, zasłony jak i narzuty odgrywają tu ważną rolę.


Ostatnio da się zauważyć, że dekoratorzy bardzo często łączą paski i kratki, układają warstwowo dywany i poduszki oraz niejednokrotnie łączą skórę z nieco przetartym (oczywiście celowo) drewnem.
Przestrzeń wypełniona tymi samymi kolorami stała się w oczach projektantów nudna.

Dlatego łączy się dwa, wydawałoby się niepołączalne desenie, czy nawet dwa style.


Słowo klucz: warstwy.

Poduszki ułożone jedna na drugiej, rolety, zasłony i narzuty tworzą miłą i przytulną atmosferę. Szczególnie w klimatach chłodnych warto eksponować różnego rodzaju tkaniny, które nadają wnętrzu miękkości i ciepła. Oczywiście znajmy umiar w rozmieszczaniu takich tkanin. Inaczej będziemy korzystać z materiałów we wnętrzach minimalistycznych, a inaczej w góralskich chatach.

Pragniemy przedstawić Państwu wszystkie dostępne na rynku materiały z jakich wykonywane są firany. Dlaczego jest to tak ważne? To jak firany ułożą się na oknie, ile wysiłku trzeba będzie włożyć w ich efektowny wygląd oraz ile światła będzie przepuszczać firanka zależy tylko od materiału.

Zaczynamy:

1. Markizety.
Markizeta to tkanina, która przypomina wyglądem siatkę. Najgęstsza siatka odznacza się najwyższą trwałością, jednak przepuszcza najmniej światła. Jej dużą zaletą jest to, że nie wymaga prasowania. Materiał ten wysycha powieszony na oknie, prostuje się pod wpływem własnego ciężaru.
Tkanina dobrze prezentuje się we wnętrzach klasycznych.

2.Żakard
Materiał ten odznacza się niezwykłą trwałością. Mniej lub bardziej gęsty splot nici poliestrowych. Dobrze przepuszcza światło, równocześnie zapewnia mieszkańcom prywatność. Pranie firan tego typu nie jest skomplikowane. Pierzemy w niskiej temperaturze. Podobnie jak markizety nie trzeba ich prasować, wystarczy wilgotny materiał zawiesić w oknie i gotowe ;)

3. Organtyna
Inaczej zwana organza to niezwykle efektowna tkanina jest błyszcząca i przejrzysta. Przepuszcza dużo światła co jest główną zaletą tego materiału. Duża przejrzystość jest też paradoksalnie największą wadą tego materiału, ponieważ nie zasłania wnętrza domu przed wścibskimi przechodniami :) Organza dostępna jest w wielu wzorach. Dostępne są: całkiem gładka, haftowana, drukowana w różnokolorowe wzory, czy flokowana. Gładkie materiały należy prasować, a stopień trudności tej czynności zależy od jakości materiału.


4. Woal
to lejąca miękko układająca się tkanina. Przypomina organtynę, ale jest mniej przejrzysta. Zatrzymuje więcej promieni słonecznych oraz ciekawskich spojrzeń ;)
Najczęściej woale są białe lub écru, chociaż jeśli nieco poszperamy znajdziemy też materiały wzorzyste i różnokolorowe. Świętnie też wypadają w połączeniu z organtyną.

 

5.Tiul
Absolutny klasyk. Delikatny, przejrzysty lub ażurowy. Wpuszczają do pomieszczenia sporo światła. Najczęściej wykonane z bawełny, ale dostępne też w droższym luksusowym wydaniu jedwabnym. Układa się miękko, nieco falując. Niestety po upraniu wypada włączyć żelazko.

 

6. Koronki
Są misternie tkane w finezyjne wzory, aby nadać naszym wnętrzom niepowtarzalny charakter. Dziś dobrze wykonana firana, cała tkana kosztuje krocie, dlatego takie materiały możemy zobaczyć tylko w niezwykle wytwornych wnętrzach. Chyba, że ktoś sam potrafi wyhaftować takie cuda ;)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl